Galeria i multimedia z Polskiej Akademii Dzieci


GALERIA WYBRANYCH MULTIMEDIÓW
z poprzednich edycji Polskiej Akademii Dzieci


8-latka opowiedziała 300 rówieśnikom o magii fotografii.

W piątek 22 stycznia 2016 w auli Centrum Konferencyjnego Dolnośląskiej Szkoły Wyższej odbyła się inauguracja roku akademickiego Polskiej Akademii Dzieci w DSW. Inauguracyjne spotkanie IV edycji Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej poświęcone było zagadnieniom związanym z fotografią. Mali Studenci dowiedzieli się od 8-letniej uczennicy jak zbudowany jest aparat, czym różni się portret od pejzażu oraz zobaczyli prace małej fotoreporterki. W związku z obchodami Dnia Dziadka w wykładzie towarzyszył jej dziadek Lech Mrożek, który mówił o magii jaka kryje się w uchwyconych kadrach. W roli dorosłego eksperta wystąpiła również Bogusława Trela, której zdjęcia trafiły do finału konkursu Sony World Photograhy Awards 2015. Mali Studenci mogli zobaczyć też portrety babć, których wystawa powstała we współpracy z Wrocławskim Centrum Seniora oraz ekspozycję zabytkowych kamer udostępnionych przez Centrum Technologii Audiowizualnych.

Spotkanie Polskiej Akademii Dzieci w styczniu 2016 (© mat. T. Kwartowicz, DSW)

11-letnia Agatka i prof. Jan Miodek mówili o języku polskim

W piątek 19 lutego 2016, w związku z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, 11-letnia Agatka Gut wygłosiła wykład na temat języka polskiego. Mali Studenci dowiedzieli się o roli i znaczeniu języka polskiego w naszej kulturze, jego historii, ciekawostkach oraz najważniejszych zasadach w mowie i piśmie. Agatka opowiedziała także o swoich fascynacjach związanych z językiem polskim i ulubionym bohaterze z książki. Gościem specjalnym był prof. Jan Miodek, który wyjaśnił czym różni się język dzieci i dorosłych. Zorganizowany został również kiermasz książek, podczas którego można było zapoznać się z ofertą m.in. wydawnictw ZNAK, Afera, Warstwy oraz Wydawnictwa Naukowego DSW. Organizatorzy zaplanowali także specjalne spotkanie dla rodziców z Ewą Rozkosz, współautorką książki „Bibliostory – edukacyjne historie komiksowe”.
Spotkanie Polskiej Akademii Dzieci w lutym 2016 (© mat. T. Kwartowicz, DSW)

10-letni Tomek zdradził tajniki pracy mózgu człowieka

Marce spotkanie PAD było związane z obchodami Europejskiego Dnia Mózgu. W pierwszej części 10-letni Tomek Markowski opowiedział o tajemnicach naszego mózgu, jednocześnie próbując odpowiedzieć na pytanie „Czy mózg to komputer wszechczasów?”. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę m.in. na budowę, funkcje, oraz higienę mózgu, zdradził niektóre techniki i ćwiczenia pamięci. Zaprezentował także sylwetki wybitnych naukowców oraz podzielił się ciekawostkami dotyczącymi m.in. ilości dziennie zapamiętywanych przez człowieka informacji w porównaniu z najnowszymi komputerami. Gościem specjalnym i dorosłych ekspertem była neurolog dr nauk med. Katarzyna Mariańska. Ekspertka pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu na Oddziale Neurologii Dziecięcej, współpracuje z Centrum Psychoprofilaktyki i Psychoedukacji oraz publikuje w czasopismach medycznych.

Spotkanie Polskiej Akademii Dzieci w marcu 2016 (© mat. T. Kwartowicz, DSW)

11-letni Ignaś opowiadał o ekologii człowieka

W piątek 22 kwietnia 2016 z okazji Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi 11-letni Ignaś opowiadał o ekologii człowieka, regułach wyjaśniających zmienność budowy i funkcjonowania człowieka w różnych środowiskach i ekosystemach oraz postara się znaleźć odpowiedź na pytania, dlaczego różnimy się kolorem skóry i rysami twarzy. W roli dorosłego eksperta wystąpił Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO UNIA, który wyjaśnił młodym słuchaczom problemy związane ze smogiem, podpowiedział jak reagować i co robić by dbać o jakość powietrza, którym oddychamy w mieście. Zorganizowany został również konkurs na eko-plakat, którego tematem przewodnim była ochrona środowiska. Przekazane zostały również nakrętki dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, które mali studenci zbierali od stycznia podczas spotkań PAD. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową naklejkę związaną z akcją „Nakrętki dla Hospicjum”.

Spotkanie Polskiej Akademii Dzieci w kwietniu 2016 (© mat. T. Kwartowicz, DSW)

12 letnia Kseniya, 7 letnia Anastazja z Ukrainy, 7 letni Yoon Jae Ko i 10 letni Sojeong z Korei Płd. o różnorodności kulturowej

Ostatnie spotkanie w ramach IV edycji Polskiej Akademii Dzieci związane było z obchodami Międzynarodowego Dnia Różnorodności Kulturowej. W pierwszej części 12 letnia Kseniya Khamushkin i 7 letnia Anastazja Androsz opowiedzą o tradycjach narodowych, kuchni i słodyczach na Ukrainie. W kolejnej części 7 letni Yoon Jae Ko i 10 letni Sojeong przenieśli wszystkich do Korei Południowej, którzy zdradzili jakie przysmaki lubią jeść koreańskie dzieci, w jakie zabawy najchętniej się angażują i na jakich instrumentach grają. Mali Studenci po wykładach mogli przeprowadzić specjalne doświadczenia, które prowadzili pracownicy Humanitarium, z inicjatywy pracowników firm z Grupy HASCO odkrywali tajemnice powstawania kosmetyków oraz tworzyli własne kremy i ich indywidualne zapachy. Zbudowana była również strefa aktywności ruchowej m.in. do gry w bule, kręgle oraz tenisa stołowego. Miłośnicy tańca mogli nauczyć się wybranych sekwencji kroków w mini warsztatach choreograficznych, które poprowadziła Ola Kozłowska. Utalentowani mali artyści doskonale odnaleźli się również strefie plastycznej.


Spotkanie Polskiej Akademii Dzieci w maju 2016 (© mat. T. Kwartowicz, DSW)

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o planowanych wydarzeniach.

DOPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA
Newsletter