Polska Akademia Dzieci – maj 2017

Polska Akademia Dzieci – maj 2017

2017-05-19 11:00 - 2017-05-19 13:00
Dolnośląska Szkoła Wyższa
Centrum konferencyjne Dolnośląskiej Szkoły Wyższej
Strzegomska 55, Wrocław, Polska

„Cztery żywioły” to temat ostatniego w tej edycji spotkania Polskiej Akademii Dzieci w DSW. W piątek 19 maja br. od godz. 10:00 w Centrum Konferencyjnym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej blisko 300 dzieci weźmie udział w uroczystym zakończeniu 5. edycji edukacyjnego projektu organizowanego przez wrocławską uczelnię, której partnerem strategicznym po raz drugi została Fundacja „HASCO-LEK”. Wykłady wygłoszą 12-letnia Iga Frątczak oraz fizyk dr Maciej Mulak.

W pierwszej części wykład poprowadzi 12-letnia Iga Frątczak, która opowie dzieciom o jednym z żywiołów jakim jest woda. Podzieli się wiedzą o ilości wody w organizmie człowieka, wyjaśni czym jest batyskaf i gdzie we Wrocławiu można go zobaczyć, wprowadzi rówieśników w świat morskich latarni, ale też podpowie jak i gdzie zdobywać blizy, aby zostać miłośnikiem latarni morskich. W swoim wystąpieniu zawrze również praktyczne informacje o tym ile wody dziennie powinniśmy spożywać i skąd się bierze pragnienie u człowieka. W drugiej części o prawach fizyki opowie dr Maciej Mulak z Politechniki Wrocławskiej. Całe spotkanie poprowadzi 11-letni Janek Miszczak, który w kwietni wystąpił w roli młodego eksperta. Dzieci zobaczą również specjalne nagranie z życzeniami i gratulacjami dla nich od Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Wszyscy mali studenci, którzy od stycznia regularnie uczęszczali na wykłady, odbiorą imienne certyfikaty udziału w projekcie. W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Dobrych uczynków mali studenci przekażą również własne książki na rzecz chorych dzieci znajdujących się w szpitalach w ramach akcji zaczytani, współorganizowanej przez Fundację „HASCO-LEK”,a także przekażą zbierane przez całą edycję nakrętki na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Następnie od godz. 11:30 w Centrum Konferencyjnym DSW oraz na terenach zielonych zorganizowane będą strefy kreatywne wg określonych żywiołów. W wodny świat eksperymentami wprowadzi dzieci Hydropolis. W strefie ognia pojawią się strażacy. W strefie ziemi zorganizowane zostaną warsztaty Land Art., stworzony zostanie zielony ogród w budynku, powstanie ekspozycja sprzętów geodezyjnych oraz przestrzeń małego ogrodnika, gdzie najmłodsi będą mogli posadzić samodzielnie rośliny. W strefie powierza będzie można nauczyć się robić ogromne bańki mydlane, spróbować stać się pilotem drona oraz przyjrzeć się konstrukcji paralotni.


Wrocław [NA ŻYWO]: Polska Akademia Dzieci w DSW – 19 maja 2017


Życzenia Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka dla studentów Polskiej Akademii Dzieci w DSW

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZEJŚĆ NA OFICJALNĄ STRONĘ
POLSKIEJ AKADEMII DZIECI W DSW


Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową uniwersytet prowadzony przez dzieci. Mali eksperci w trakcie wykładów naukowych, które odbywają się w ciągu roku akademickiego w ustalony dzień w szkołach wyższych, przekazują słuchaczom wiedzę z obszaru swoich zainteresowań. Celem projektu jest rozbudzanie w młodych odbiorcach ciekawości świata, chęci do realizowania własnych pomysłów oraz projektowania eksperymentów. Uczestnikami wydarzenia są dzieci w wieku od 6. do 12. lat oraz ich opiekunowie. Wszyscy słuchacze posiadają imienny indeks uczelni, w której organizowane są wykłady. Każde spotkanie kończy się poczęstunkiem, a zwieńczeniem całorocznych wysiłków jest wspólna, międzynarodowa konferencja organizowana 1. czerwca w Gdańsku. Wstęp na wykłady Polskiej Akademii Dzieci jest bezpłatny – jednak wymaga wcześniejszej rejestracji. Polska Akademia Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej w nadchodzącym roku realizowana będzie już po raz piąty. W okresie od stycznia do maja zrealizowanych zostanie pięć tematycznych spotkań (1 wybrany piątek w miesiącu).

Jako, że ważny jest dla nas wszechstronny rozwój naszych Studentów, poza sferą poznawczą, chcielibyśmy, by poprzez udział w wykładach PAD, dzieci rozwijały także wrażliwość etyczną, moralną i społeczną, dlatego też stworzymy możliwość integracji międzygeneracyjnej, międzykulturowej, a także pomiędzy środowiskami dzieci zdrowych oraz zmagających się z chorobą lub innym trudnym doświadczeniem życiowym. Jubileuszowa 5. edycja PAD będzie miejscem spotkań, wymiany myśli i doświadczeń, dzielenia się wiedzą i wzajemnego inspirowania między dziećmi, ale także chcielibyśmy gościć Słuchaczy Dolnośląskiego Uniwersytetu III Wieku DSW, uczniów z American School of Wrocław, dzieci niewidzące i niedowidzące oraz przebywające w placówkach opiekuńczych, m.in. domy dziecka. Nowością będzie również wykorzystanie nowych technologii. Za pomocą streamingu (relacji na żywo online), będziemy łączyć się z dziećmi, które z różnych powodów (choroba, odległość) nie mogą osobiście uczestniczyć w Akademii.


dr Anetta Pereświet-Sołtan, Koordynatorka Polskiej Akademii Dzieci w DSW, psycholog, coach, nauczyciel akademicki i ekspert DSW. (© fot. W. Bernacka, A. Rajczyba / DSW )

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o planowanych wydarzeniach.

DOPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA
Newsletter