Polska Akademia Dzieci w DSW – luty 2017

2017-02-10 11:00 - 2017-02-10 13:00

Zdrowie i bezpieczeństwo to obszary, które w najbliższy piątek zgłębiać będzie blisko 300 małych studentów Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Wykład o chorobie nowotworowej wygłosi 12-letnia Marta, jej rówieśniczka Julia opowie o roli zdrowego odżywiania się, a zaproszony dorosły ekspert zwróci uwagę zachowania i postawy w sytuacji zagrożenia, zapozna dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy i powie jak korzystać z numerów alarmowych.

W piątek 10 lutego o godz. 11:00 blisko 300 małych studentów w wieku 6-12 lat weźmie udział kolejnym spotkaniu Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. To już 5. edycja edukacyjnego projektu organizowana przez wrocławską uczelnię, której partnerem strategicznym po raz drugi została Fundacja „HASCO-LEK”. W trakcie spotkań prowadzonych przez swoich rówieśników oraz dorosłych ekspertów dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin. W tym czasie obchodzony jest także Światowy Dzień Chorego oraz Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W tym obszarze, dzięki połączeniu internetowemu, jeden z wykładów poprowadzi 12-letnia Marta Sitowska ze Szkoły Podstawowej w Potęgowie (woj. pomorskie), która na podstawie napisanej przez siebie bajki edukacyjnej opowie o etapach choroby nowotworowej, z którą zmagała się jej babcia. Jej rówieśniczka Julia Twaróg ze Szkoły Podstawowej nr 8 we Wrocławiu w swojej prezentacji natomiast zwróci uwagę na rolę zdrowego żywienia.

Inauguracja Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej – styczeń 2017

W roli dorosłego eksperta usłyszymy Bogdana Wilczaka, komendanta Gminnej Ochrony Przeciwpożarowej i aktywnego strażaka ochotnika z 25-letnim doświadczeniem, który zwróci uwagę na zasady bezpiecznego zachowania w sytuacjach wystąpienia zagrożenia, zapozna z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz powie jak korzystać z numerów alarmowych.W związku z przypadającym rozpoczynającymi się w przyszłym tygodniu w województwie dolnośląskim feriami zimowymi, dzieci dowiedzą się w jaki sposób powinni reagować na zagrożenie i co zrobić w sytuacji narażenia zdrowia i życia ich samych lub najbliższych. – W czasie ferii zimowych, jak i w perspektywie wakacji, niezwykle ważne jest, aby czas wolny spędzony w domu lub w ramach zorganizowanych wyjazdów, np. zimowiska, półkolonii czy szkolnych wycieczek, był nie tylko formą zabawy i odpoczynku, ale również by spędzić go możliwie najbezpieczniej podkreśla dr Anetta Pereświet-Sołtan, koordynatorka Polskiej Akademii Dzieci w DSW.

BEZPIECZEŃSTWO W TRAKCIE FERII ZIMOWYCH
– e-PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I OPIEKUNÓW

Zbliżające się ferie zimowe powinny być czasem radości i beztroski, korzystania z uroków zimy i atrakcji przygotowanych na wyjazdach i podczas zajęć w mieście. Niestety jest to także czas wzmożonych wypadków z udziałem dzieci i młodzieży. Specjalnie dla Rodziców i Nauczycieli ekspert DSW z Insytutu Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych dr Małgorzata Lizut przygotowała poradnik „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych”, w którym dowiecie się, m.in.: o czym należy pamiętać przed wycieczką, dlaczego warto zadbać o kartę I.C.E., jakie numery alarmowe powinni znać uczestnicy, o jakich zasadach należy pamiętać np. w trakcie wycieczki w góry, jak zachować się w sytuacji zagrożenia oraz co zrobić, gdy jesteśmy świadkiem wypadku. Całość dostępna jest na naszej stronie – KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZECZYTAĆ.

dr Małgorzata Lizut, ekspert Instytutu Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej (© fot. W. Bernacka, A. Rajczyba / DSW )